Kom til valgdebat om kollektiv transport i din region

21. september 2021

Kommunal- og regionsrådsvalget til november bliver afgørende for, hvordan den kollektive transport skal udvikle sig i dit område. Kom til valgdebat i din region og bliv klogere på, hvad dine lokale kandidater mener.

debatarrangement_dtu_830x400.png

debatarrangement_dtu_
Debatten på DTU. Foto: Anette Sønderby Madsen

Hvordan skal udfordringerne med bus og tog løses i dit område?

I mange større byer er der meget trængsel på vejene, og på landet bliver der længere og længere mellem busserne. En velfungerende kollektiv transport er vigtig for at få borgernes hverdag til at fungere.

Under coronapandemien har trafik- og togselskaberne mødt endnu en stor udfordring i form af et faldende passagerantal, som gør det endnu sværere at tilbyde en god kollektiv transport, der matcher passagerernes behov.

Det er en udfordring nu og her, men også på længere sigt, hvor den kollektive transport skal spille en rolle, hvis Danmark skal nå de klimamål, vi har sat os. Den udfordring må og skal løses både kommunalt og regionalt.

Passagerpulsen inviterer dig derfor til debat, hvor du som bruger eller mulig bruger af den kollektive transport får mulighed for at stille spørgsmål til dine lokale kandidater til det kommende kommunal- og regionsvalg.

Arrangementerne finder sted fra den 31. august til den 28. september i hver af de 5 regioner. Klik på din region herunder for at se, hvornår du skal sætte kryds i kalenderen.

Alle arrangementerne er gratis at deltage i og kræver ikke tilmelding.

Region Sjælland - 28. september

Hvor:
RUC, Universitetsvej 1, 4000 Roskilde, Bygning 00, parkering ved bygning 26.

Hvornår:
Tirsdag d. 28. september kl. 19 – 21

Moderator:
Journalist Rie Helmer

Deltagere i panelet:
Peter Kjær Hansen, Alternativet
Niels Møller, Enhedslisten
Allan Tirsgaard, Konservative
Finn Andersen, Kristendemokraterne
Knud Damgaard, Liberal Alliance
Anne Birgitte Møller Ronex, Radikale Venstre
Mette Valentin Pedersen, SF
Evan Lynnerup Olesen, Venstre

Find arrangementet på Facebook

Følg med i debatten på Teams

Region Nordjylland - 31. august

Hvor:
AAU Create, Rendsburgsgade, store sal

Hvornår:
Tirsdag d. 31. august kl. 19 – 21

Moderator:
Journalist og politisk analytiker Søren Wormslev

Deltagere i panelet:
Erik Høgh-Sørensen, Dansk Folkeparti
Susanne Flydtkjær, Enhedslisten
Jens Henrik Kirk, Konservative
Jesper Veiby, Kristendemokraterne
Martin K. Madsen, Liberal Alliance
Gitte Bundsgaard, Nye Borgerlige
Gitte Lobdrup, Radikale Venstre
Henning Jørgensen, SF
Ole Stavad, Socialdemokratiet 
Martin Bech, Venstre

Se debatten på YouTube

Region Midtjylland - 1. september

Hvor:
Herning Gymnasium

Du skal vise coronapas for at deltage

Hvornår:
Onsdag d. 1. september kl. 19 – 21

Moderator:
Journalist og politisk analytiker Søren Wormslev

Deltagere i panelet:
Karina Due, Dansk Folkeparti
Jens Kristian M. Nielsen, Kristendemokraterne
Jakob Ulrich Rixen, Liberal Alliance
Knud Nielsen, Nye Borgerlige
Rasmus Beltofte, Radikale Venstre
Thue Grum-Schwensen, SF
Morten Flæng, Socialdemokratiet
Anders G. Christensen, Venstre

Region Hovedstaden - 9. september

Hvor:
DTU, Anker Egelundsvej, bygning 303A, auditorie 42

Hvornår:
Torsdag d. 9. september kl. 19 – 21

Moderator:
Journalist Rie Helmer

Deltagere i panelet:
Qasam Nazir Ahmad, Alternativet
Paw Karslund, Dansk Folkeparti
Marianne Frederik, Enhedslisten
Marianne Friis-Mikkelsen, Konservative
Bjarne Hartung Kirkegaard, Kristendemokraterne
Claus Bøgh Svenningsen, Nye Borgerlige
Søren Burcharth, Radikale Venstre
Sadek Al-Amood, SF
Martin Baden, Socialdemokratiet
Maria Nørgaard Andersen, Veganerpartiet
Anne Ehrenreich, Venstre

Se debatten på YouTube

Region Syddanmark - 16. september

Hvor:
Fredericia Gymnasium

Hvornår:
Torsdag d. 16. september kl. 19 – 21

Moderator:
Journalist Rie Helmer

Deltagere i panelet:
Henrik Boye, Alternativet
Carsten Sørensen, Dansk Folkeparti
Martin Schmidt Konradsen, Enhedslisten
Kitty Gamkinn, Konservative
Margit Lund-Cramer, Kristendemokraterne
Steen Byriel, Liberal Alliance
Karsten Byrgesen, Nye Borgerlige
Nils Sjøberg, Radikale Venstre
Karsten Fogde, SF
Mette With Hagensen, Socialdemokratiet
Anna Astrid Høy-Nielsen, Veganerpartiet
Bo Libergren, Venstre

Se debatten på YouTube